HTML

Fenntartható fejlődés

Gondolatok, információk a fenntartható fejlődés témájában.

Friss topikok

Linkblog

Archívum

2010.11.21. 22:02 godeon

Energia labda

Az Energy Ball (Energia Labda) névre hallgató szerkezetben a hagyományos szélturbina lapátokat habverőre emlékeztető elemek helyettesítik, amelyeket úgy terveztek, hogy a szerkezet belsejébe mintegy "beszívják" a szelet.

A technológia a Venturi elven működik, amelynek az a lényege, hogy egy szűkülő majd bővülő keresztmetszetű áramlásban a legszűkebb keresztmetszetben a nyomás kisebb, mint a szűkület előtt és után. A gömbszerű szerkezet a szél áramlását úgy változtatja meg, hogy a labda belsejében alacsonyabb nyomás jöjjön létre, így a körülötte áramló levegő szinte „magától beszívódik”.

Az Energy Ball nem hétköznapi gömbszerű szerkezete


„A rotor lapátok több szelet képesek hasznosítani és a turbinának jobb az aerodinamikai hatásfoka a hasonló átmérőjű hagyományos szélturbinákhoz viszonyítva.” – mondta Erik Aurik, a Home Energy marketing igazgatója.

A legtöbb modern szélturbinának három rotor lapátja van és a turbinaagy a szél irányába fordul a számítógép vezérlésű rendszere segítségével. A hatalmas lapátok végei a szélsebesség hatszorosát is elérhetik és szinte felszeletelik a rajtuk merőlegesen átáramló levegőt, ami susogó hangot ad, amit a legtöbb ember zavarónak tart.

„Az Energy Ball forgólapátjai egy gömbforma köré hajlítottak, így a lapátoknak nincs végük amelyek a szélre merőlegesen mozognak, ami sokkal csendesebbé teszi őket. Az Energy Ball zajszintje sohasem haladja meg a szél susogásának mértékét. A szerkezet alacsony szélsebesség esetén is működik. „A turbina már 2 m/s-os szélsebesség esetén forogni kezd és 3 m/s esetén már áramot is termel a generátor.” – mondta Aurik.

A Home Energy a turbinát kisebb energiafelhasználású területekre ajánlja, pl.: háztartások, lakóközösségek, kisebb kereskedelmi és állami létesítmények jelenthet elektromos energia spórolási lehetőséget. A turbina egyszerűen telepíthető családi házak kertjébe, vagy lapos tetős házat tetejére.

Az optimális energiatermelés persze csak akkor lehet elérni, ha a turbinát olyan területre telepítik, ahol nincsenek fák vagy épületek.

Az Energy Ball-t 1 és 2 méter átmérőjű változatban árusítják és 2600 – 5200 Euró körüli összeget kérnek érte. A vállalat számításai szerint, egy olyan helyen ahol a szélsebesség 15 mérföld óránként, egy 1 méter átmérőjű turbina 500 kWh-nak megfelelő energiát tud előállítani egy év alatt, a 2 méteres labda pedig 1750 kWh-t képes szállítani évente.

A mérnökbázis.hu számításai alapján évente mindössze csak 18.000 forintot spórolunk meg. Ami nem kevés ha azt vesszük figyelembe, hogy átlagban egy havi számlával kell kevesebbet fizetnünk, de ha az eszköz beszerzési árát nézzük, akkor saját zsebből aligha éri meg vennünk egy Energy Ball-t.

Forrás:

www.mernokbazis.hu

www.home-energy.com

Szólj hozzá!

Címkék: fejlődés energia szél fenntartható megújuló


A bejegyzés trackback címe:

https://fenntarthatosag.blog.hu/api/trackback/id/tr602464147

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása